خانه و آشپزخانه

حشره کش برقی چیست، انواع آن کدام است؟ بررسی مزایا و معایب (2021)

حشره کش برقی چیست، انواع آن کدام است؟ بررسی مزایا و معایب (2021)

طوطی کالا /خانه و آشپزخانه/لوازم برقی خانگی/لوازم شستشو و نظافت
لوازم شستشو و نظافت

با گرم شدن هوا، تعداد حشرات به ویژه مگس ها و پشه ها در اطرافمان خیلی زیاد و باعث تلخ شدن اوقاتمان می شود! وجود حشرات در محیط زندگی ما همیشه آزاردهنده بوده و همه افراد به دنبال راهی برای فرار از دست این حشرات مزاحم هستند.

این حشرات هم در هنگام خواب و هم هنگام کار و فعالیت که نیاز به آرامش و تمرکز داریم، آرامش را از ما می گیرند و موجب برهم خوردن تمرکز ما می شوند. علاوه بر این بسیاری از حشرات مزاحم آلوده هستند و به هیچ وجه نباید بر روی مواد غذایی بنشینند.

انواع حشره کش از قبیل چسب حشرات، تار و مار، اسپری، دستگاه های برقی، صوتی، مدار و دستگاه های الکترونیکی قوی و اسپری های حشره کش و غیره در بازار موجود هستند که می تواند حشرات را از بین ببرد.

اما مزیت استفاده از حشره کش های برقی که امروزه با پیشرفت تکنولوژی برای رفع مشکل وجود حشرات، مورچه و سوسک توسط برندهای های مختلف ارائه می شوند، بی خطر بوده و هیچ گونه آلودگی و مسمومیتی را برای بدن ایجاد نمی کند. همچنین مانع از مشکلات تنفسی و نیز مخاط چشم برای فرد می شود. دیگر آنکه این محصول هیچ گونه صدایی که باعث آزار فرد شود را از خود تولید نمی کند.

با ما در ادامه مطلب از طوطی کالا همراه باشید تا اطلاعات کاملی را درباره انواع حشره کش برقی و نحوه عملکرد آنها خدمت تان ارائه کنیم و در پایان هم چند مدل از بهترین و موثرترین حشره کش های الکتریکی خانگی را به حضورتان معرفی کنیم.

حشره کش برقی چیست؟

حشره کش برقی، سیستمی است که می تواند با استفاده از سیستم الکتریسیته، حشرات موذی را از بین ببرد. حشره کش برقی پیشرفته به این صورت عمل می کند که با انتشار اشعه uv حشرات موذی را به خود جذب می کند و پس از اینکه حشرات به سمت آن آمدند، با استفاده از جریان الکتریسیته ای که دارد، آنها را می سوزاند و از بین می برد.

عملکرد حشره کش های برقی

با توجه به مشکلات و ریسک فاکتورهای استفاده از حشره کش های شیمیایی، بالاخره نسل جدید حشره کش های برقی وارد بازار شدند. این حشره کش ها به وسیله برق و با تولید امواج الکتریکی یا فراصوت کار می کنند.

بعد از اتصال دستگاه به برق، امواج الکتریکی در دستگاه ذخیره و به صورت انرژی تابشی در فضا نشر می شوند. بافت و ارگان های بدن حشرات موذی هم درست مثل بدن ما نسبت به حد خاصی از این امواج حساس هستند. بنابراین تاثیر این امواج در محیط باعث مرگ حشرات پروازی و زمینی می شود.

نوع دیگر این دستگاه ها با دستگاه فراصوت کار می کنند. یعنی امواجی درست مشابه با دستگاه سونوگرافی تولید می کنند که در فضا منتشر می شوند. این امواج در محدوده شنوایی انسان قرار ندارند و بنابراین برای ما محسوس نیستند. اما حشرات نسبت به این بازه صوتی حساسیت دارند و بنابراین امواج باعث ناتوانی و مرگ آن ها می شوند.

انواع حشره کش

حشره کش الکتریکی

این حشره کش ها با انتشار اشعه UV موجب جذب حشره می شوند و توسط انرژی الکتریکی صاعقه مانند آن را از بین می برد. از معایب حشره کش الکتریکی می توان به قیمت بالای آنها اشاره کرد و اینکه فقط حشراتی که پرواز می کنند را از بین می برد.

مزایای حشره کش الکتریکی نیز این است که، این مدل نیاز به قرص ندارد و برخی از آنها به عنوان چراغ خواب قابل استفاده هستند.

انواع حشره کش برقی

حشره کش قرصی

حشره کش قرصی یکی از ارزان ترین انواع حشره کش برقی است که مصرف خانگی دارد. این حشره کش از دو قسمت تشکیل می شود، بخشی که به پریز وصل می شود و قسمت دیگر آن که قرص است.

قرص در محفظه مخصوص قرار می گیرد و با اتصال دستگاه به پریز، با منتشر کردن مواد شیمیایی، حشرات را از محیط دور می کند و یا موجب جذب حشره می شود و وقتی حشره بر روی آن نشست موجب بر هم خوردن سیستم عصبی و مرگ حشره می شود. هر قرص مدت استفاده محدودی دارد و عموماً 24 ساعت ماندگاری دارد.

از مزایای حشره کش قرصی به قیمت مناسب آن اشاره می کنیم و از معایب این دستگاه، علاوه بر انتشار مواد شیمیایی، نیاز به تعویض قرص به صورت منظم است و بخارهایی که از خود قرص نیز ساطع می شود می تواند در افراد سالمند و یا گروه سنی حساس، بر روی شش ها تأثیر گذار باشد.

خرید حشره کش قرصی

دقت کنید که: قرص های حشره کش برقی ممکن است برای انسان مضر باشند. پس بهتر است بدون دستکش قرص را درون دستگاه قرار ندهید. قرص ها را در جایی دور از مواد غذایی نگه داری کنید. مراقب باشید اطفال و افرادی که بیماری هایی مثل آسم دارند حداقل یک متر با دستگاه فاصله بگیرند.

حشره کش های راکتی

از آن جایی که ظاهر این دسته از حشره کش های برقی، مانند راکت است، به آن ها راکتی گفته می شود. این حشره کش ها درواقع فقط برای کشتن حشرات بالدار و ریز استفاده می شوند. شکل این حشره کش ها شبیه راکت تنیس است و دارای یک دسته و یک توری هستند.

توری این حشره کش ها دارای جریان الکتریکی است و با نزدیک کردن توری آن به حشرات پرنده مثل پشه و مگس ، جرقه حاصل از جریان الکتریکی راکت این حشرات را می سوزاند و پودر می کند.

حشره کش راکتی

نحوه عملکرد حشره کش راکتی

نحوه ی کار با این دستگاه به این صورت است که ابتدا باید دستگاه را که به مگس کش برقی نیز معروف است را روشن کرده و سپس هنگام ضربه زدن به حشره، شاسی روی دسته را فشرد.

جریان برقی که در توری این دستگاه تولید می شود سبب ازبین بردن آن ها می شود . بر روی این نوع حشره کش لامپ های LED نیز وجود دارد تا حشرات به راحتی به سمت آن جذب شوند. در واقع برای کشتن حشرات با مدل راکتی مانند مگس کش های پلاستیکی، باید سر دستگاه را به آن ها نزدیک کنید و خودتان دنبال حشرات بروید.

حشره کش راکتی ساختار ایمنی دارد اما باید مواظب باشد که در هنگام ضربه زدن آن را به فلز و لبه های میزها نزنید تا آسیب نبیند.

مزایا و معایب حشره کش برقی

حشره کش های برقی امروزه بسیار استفاده می شوند و باید بدانید که این دستگاه ها ایا خطرات و اسیب های برای بدن دارد یا خیر و از مزایا و معایب این حشره کش را باهم برسی کنید.

حشره کش برقی با امواج الکترومغناطیس کار میکند و این امواج می توانند بر سلامتی اثر بگذارند، در پشه کش برقی و مگس کش برقی امواج الکترومغناطیس را فقط حیوانات یعنی حشره ها و موش ها می شوند و باعث می شود ان مکان را ترک کنند اما این امواج روی بافت بیولوژیک ما نیز تاثیر میگذارد اما این تاثیر نگران کننده نیست فقط زمانی که به صورت مداوم در بازه زمانی طولانی جلوی این امواج قرار بگیرید می تواند اسیب بزند ، سعی کنید زیاد از این دستگاه استفاده نکنید.

ممکن است بعضی از افراد به امواج پشه کش برقی یا حشره کش برقی حساسیت داشته باشند و موجب سردرد و ابرزیش بینی ان ها بشود. از مزایایی این حشره کش برقی می توان به برد بالای ان اشاره کرد که تا 180 متر نیز می باشد، و به صورت کامل و دایمی در مدت زمان کوتاهی حشرات را از بین می برد و قابل نصب در همه ی مکان ها می باشد، همچنین مضعلات و دردسر های حشره کش های اسپری و پودری را ندارد.

خرید اینترنتی حشره کش برقی

بهترین مدل های حشره کش در بازار کدام است ؟

حشره کش برقی شهباز، سامنس، صاعقه، هلاک، کوپکس، نیکاتل، تارومار، اتک، اطلس، ویداسی، پیتکو، ترمینکس، تنیسی، جیپاس از مارک های خوب ایرانی و خارجی بازار هستند.

نکات مربوط به خرید حشره کش برقی

  • توان مالی خود را مشخص کنید. قیمت حشره کش برقی بین 10 تا 400 هزار تومان است.
  • نوع حشره ای را که می خواهید از بین ببرید را بدانید. برای از بین بردن پشه ها حشره کش برقی که با برق کار می کند انتخاب مناسب تری است.
  • از برند شناخته شده استفاده کنید. میزان تخریب محیط زیستی و عوارض کمتری را به دنبال خواهد داشت.
  • ابعاد مکانی که می خواهید دستگاه حشره کش برقی را نصب نمایید را در نظر داشته باشید. برای مغازه و باغ یا مکان های عمومی قطعا از دستگاهی با ابعاد بزرگ تر استفاده می شود.
  • نوع مخزن دار آن برای جلوگیری از انتشار آلودگی انتخاب بهتری برای خرید است. مخزن می تواند حشرات از بین رفته را درون خود جمع کند.
  • بعضی از مدل ها این قابلیت را دارند که اگر لامپ جذب کننده ی حشرات بسوزد، قابلیت تعویض دارد. که انتخاب مناسب تری برای خرید است زیرا که اگر این قابلیت را نداشته باشد، در هنگام سوختن لامپ، مجبور به دور انداختن دستگاه هستید و کاربردی برایتان نخواهد داشت.
  • تمیز کردن دستگاه حشره کش برقی به راحتی انجام بپذیرد. چون محل برخورد و تماس حشرات بسیاری است بنابراین نظافت و تمیز کردن آن از مواردی است که اهمیت بالایی دارد.

حشره کش یو وی

سخن آخر

حشرات موذی یکی از دغدغه های مهم خانواده ها در فصل تابستان است. انواع بهترین حشره کش برقی از روش های کم هزینه و مقرون به صرفه برای دفع دائمی حشرات بدون آسیب رساندن به محیط زیست هستند. حتی کسب وکارها و صنایع هم می توانند از حشره کش های برقی استفاده کنند.

مکانیسم عمل حشره کش های الکتریکی استفاده از امواج الکترومغناطیس یا فراصوت است. این امواج برای بدن مضر نیستند اما حشرات به حد خاصی از آن ها حساسیت دارند.

حشره کش برقی چیست، انواع آن کدام است؟ بررسی مزایا و معایب (2021)

لینک مطلب

دکمه بازگشت به بالا