تفریح و سرگرمی

بی صدا- بهترین فیلم های فوتبالی تاریخ سینما ؛ از طعم یک رویا تا گل زندگی در رویا (2021)

بی صدا- بهترین فیلم های فوتبالی تاریخ سینما ؛ از طعم یک رویا تا گل زندگی در رویا (2021)

بی صدا- بهترین فیلم های فوتبالی تاریخ سینما ؛ از طعم یک رویا تا گل زندگی در رویا (2021)

تماشای یک فیلم سینمایی فوتبالی می‌تواند هم‌زمان دو لذت داشته باشد، لذت تماشای فیلم و لذت تماشای فوتبال. علاقمندان به فوتبال و سینما معمولا به دنبال فهرستی از بهترین فیلم سینمایی فوتبالی هستند تا با تماشای آنها لذتی دوچندان را در این روزها نصیب خود کنند. در این مقاله با معرفی برترین فیلمهای فوتبالی با شما همراه می‌شویم.

فوتبال و تلویزیون دو دوست جدا نشدنی هستند؛ چراکه هیجان حضور تماشاچیان پر شور حاضر در استادیوم را فقط می‌توان با یک صفحه نمایش مانند تلویزیون نشان داد. در این بین، فیلم‌هایی هم هستند که هیجان دیدن فوتبال را بیشتر می‌کنند؛ فیلم های فوتبالی که در مورد ستارگان فوتبال، زندگی‌شان، راه ستاره شدنشان و طرفدارانشان ساخته می‌شوند. با پلازا همراه باشید تا با 12 مورد از بهترین فیلم های فوتبالی که تاکنون ساخته شده‌اند آشنا شویم.

آنچه در ادامه می‌خوانید

1. بهترین فیلم سینمایی فوتبالی Montevideo, Taste of a Dream – مونته ویدئو: طعم یک رویا
2. بهترین فیلم سینمایی فوتبالی Diego Maradona – دیگو مارادونا
3. بهترین فیلم سینمایی فوتبالی The Third Half – نیمه سوم
4. فیلم The Year My Parents Went on Vacation – سالی که پدر و مادرم رفتند تعطیلات
5. بهترین فیلم سینمایی فوتبالی Pelé: Birth of a Legend – پله: تولد یک اسطوره
6. بهترین فیلم سینمایی فوتبالی Goal! The Dream Begins – گل! رویا آغاز می‌شود
7. بهترین فیلم سینمایی فوتبالی Becoming Zlatan – ظهور زلاتان
8. فیلم Mean Machine – ماشین باهوش
9. مستند Zidane: A 21st Century Portrait – زیدان، چهره قرن 21
10. فیلم Gracie – گریسی
11. فیلم Baggio: The Divine Ponytail – باجو: دم اسبی آسمانی
12. فیلم Goal II: Living the Dream – گل 2: زندگی در رویا

بهترین فیلم های فوتبالی تاریخ سینما

در ادامه می‌خواهیم 10 مورد از بهترین فیلم های فوتبالی از گذشته تاکنون را بررسی کنیم. در این فهرست فیلم‌ها براساس امتیاز آنها در سایت IMDb معرفی شده‌اند.

1. بهترین فیلم سینمایی فوتبالی Montevideo, Taste of a Dream – مونته ویدئو: طعم یک رویا

 • سال ساخت: 2010
 • نمره در آی‌ام‌دی‌بی: 8.2
 • کارگردان: دراگان بیلوگرلیچ
 • بازیگران: میلوس بیکوویک و پیتر استراگر

لیست بهترین فیلم فوتبال خارجی را با فیلمی از سینمای صربستان آغاز می‌کنیم که امتیاز خوبی از بینندگان گرفته است. فیلم در مورد فوتبال طعم یک رویا داستان تیم فوتبال صربستان است که تصمیم می‌گیرند رویایشان را دنبال کنند؛ رویای پیوستن به اولین دوره جام جهانی مونته‌ویدئو، اوروگوئه در سال 1930. رویایی که به آن‌ها فرصت ستاره شدن و تبدیل شدن به قهرمانان واقعی را می‌دهد. در طول داستان ما کم کم با ستارگان این تیم، ویژگی‌ها و زندگی‌شان آشنا می‌شویم. این فیلم سال 2010 ساخته شد و در سال 2012 به نمایندگی از کشور صربستان در بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی جایزه اسکار حضور یافت.

2. بهترین فیلم سینمایی فوتبالی Diego Maradona – دیگو مارادونا

بهترین فیلم های فوتبالی/فیلم در مورد فوتبال

 • سال ساخت: 2019
 • نمره در آی‌ام‌دی‌بی: 7.7
 • کارگردان: آصف کاپادیا
 • بازیگران: دیگو ماردونا

یکی دیگر از بهترین فیلم های سینمایی درمورد فوتبال، فیلم مستند دیه‌گو مارادونا است که در سال 2019 و به کارگردانی آصف کاپادیا ساخته شده است. این فیلم در مورد زندگی اسطوره فوتبال آرژانتین دیه‌گو مارادونا است. در این اثر صحنه‌هایی آرشیوی از فوتبال و بازی مارادونا می‌بینیم که پیش از این دیده نشده‌اند. این عنوان در جشنواره فیلم کن 2019 به نمایش گذاشته شد.

این اثر از بهترین فیلمهای فوتبالی تاریخ سینما با این صحنه آغاز می‌شود که مارادونای در اوج با دستمزدی باورنکردنی به ناپل منتقل می‌شود. فیلم با صحنه‌های قدیمی و هیجان‌انگیز فوتبال و همچنین مصاحبه با بزرگان و ستارگان فوتبال ادامه می‌یابد.

3. بهترین فیلم سینمایی فوتبالی The Third Half – نیمه سوم

لیست فیلم های سینمایی فوتبالی خارجی/بهترین فیلم های سینمایی درمورد فوتبال

 • سال ساخت: 2012
 • نمره در آی‌ام‌دی‌بی: 7.7
 • کارگردان: دارکو میتروسکی
 • بازیگران: ساسکو کوکف، کاترینا ایوانوفسکا و ریچارد سامل
همچنین بخوانید :

در لیست فیلم های سینمایی فوتبالی خارجی «نیمه سوم» قرار دارد. این اثر یک فیلم مقدونیه‌ای و از برترین فیلمهای فوتبالی است. این فیلم در مورد تیم فوتبال مقدونیه در خلال جنگ جهانی دوم و تبعید یهودیان از مقدونیه ساخته شده است. این عنوان داستان یک عشق در زمان جنگ و تلاش کشور برای سرو سامان دادن به فوتبالش است. دیمیتری برای داشتن بهترین تیم فوتبال در کشور، یک مربی آلمانی به نام رادولف اسپتیز را استخدام می‌کند. اوضاع به خوبی پیش می‌رود تا اینکه با ورود تانک‌های نازی‌ها، بازیکن ستاره تیم با ربکا زیباترین دختر شهر (دختر یهودی بانکدار شهر) فرار می‌کند و همه نقشه‌های دیمیتری نقش بر آب می‌شود.

این عنوان در سال 2012 و بر اساس یک داستان واقعی از تیم فوتبال مقدونیه ساخته شده است. مربی یهودی این تیم، ایلس اسپیتز از بازماندگان مقدونیه‌ای هولوکاست است.

4. فیلم The Year My Parents Went on Vacation – سالی که پدر و مادرم رفتند تعطیلات

 • سال ساخت: 2006
 • نمره در آی‌ام‌دی‌بی: 7.4
 • کارگردان: کاو همبرگر
 • بازیگران: مایکل جوئلساس، جرمانو هایوت و دنیلا پایپسزیک

این اثر از لیست فیلم های سینمایی فوتبالی جهان در سال 2006 بر روی پرده سینما رفت؛ در حالی که ساخت آن 4 سال به طول انجامید. حوادث این فیلم سال 1970 اتفاق می‌افتند. پدر و مادر  مائورو در حالی که از دست رژیم سرکوبگر سیاسی برزیل در حال فرار هستند، او را نزد پدر و مادربزرگش می‌برند. در حالی که کشور منتظر درخشش تیم فوتبال برزیل در رقابت‌های جام جهانی است، او منتظر برگشت پدر و مادر خود است. بعد از فوت ناگهانی پدربزرگش، او با یکی از همسایگان که یهودی است دوست می‌شود. او عاشق فوتبال است و می‌خواهد یک دروازه بان شود.

این اثر لیست فیلم های فوتبالی، که از برترین فیلمهای فوتبالی است، تقریبا روایت زندگی پدر و مادر کارگردان است. والدین او فیزیکدان و استاد دانشگاه سائو پائولو بودند که سال 1970 مدتی توسط ارتش بازداشت شدند. این فیلم توانست نظر منتقدان بسیاری را جلب کند و جایزه آکادمی بهترین فیلم خارجی زبان در سال 2007 را کسب کرد.

5. بهترین فیلم سینمایی فوتبالی Pelé: Birth of a Legend – پله: تولد یک اسطوره

در ادامه «تریلر فیلم Pelé- Birth of a Legend» را مشاهده می کنید.

 • سال ساخت: 2016
 • نمره در آی‌ام‌دی‌بی: 7.2
 • کارگردان: جف زیمبالیست و مایکل زیمبالیست
 • بازیگران: کوین دپائولا، وینسنت دن آفریو، خودریگو سانتورو، دیه‌گو بونتا و کالم مینی

معرفی برترین فیلمهای فوتبالی را با فیلمی در مورد پله ادامه می‌دهیم. فیلم پله: تولد یک اسطوره از بهترین فیلم های فوتبالی سینمایی در ژانر بیوگرافی است که بر اساس زندگی ستاره تکرار ناپذیر فوتبال، آقای پله ساخته شده است. این فیلم سینمایی انگیزشی ورزشی فوتبال که در ماه می 2016 (اردیبهشت 1394) اکران شد، درباره سفر پله با تیم فوتبال برزیل برای بازی در جام جهانی 1958 است. جالب است بدانید خود پله نیز نقش کوتاهی در این اثر از فیلم های فوتبالی خفن داشته است. محوریت این عنوان در مورد روابط پله با پدرش است. این اثر پس از انتشار مورد انتقاد منتقدان قرار گرفت.

6. بهترین فیلم سینمایی فوتبالی Goal! The Dream Begins – گل! رویا آغاز می‌شود

بهترین فیلم های فوتبالی/جدیدترین فیلم های سینمایی با موضوع فوتبال

 • سال ساخت: 2005
 • نمره در آی‌ام‌دی‌بی: 6.7
 • کارگردان: دنی کنن
 • بازیگران: کونو بکر، آنتونی پلنا، آلساندرو نیوولا، مارسل آیرس، استیون دیلین و آنا فریل

فیلم سینمای فوتبال گل! رویا آغاز می‌شود درباره بازی در یکی از بهترین تیم‌های فوتبال انگلستان است؛ رویایی که پدر سانتیه‌گو مونز با آن مخالفت می‌کند و از او می‌خواهد به جای فوتبال کار کند و از خانواده‌اش حمایت کند. تا اینکه یک روز به او پیشنهاد می‌شود برای تیم نیوکاسل تست بدهد. حالا سانتیه‌گو که در یک رستوران کار می‌کند باید بین خانواده و رویاهایش یکی را انتخاب کند. وقتی او تصمیم می‌گیرد به خانه برگردد، مادربزرگش با فروش طلاهایش او را راهی لندن می‌کند. اینجا نقطه آغاز رویاهای سانتیه‌گو مونز است.

همچنین بخوانید :

این فیلم سینمایی با موضوع فوتبال که از بهترین فیلم های فوتبالی است، در سال 2005 تولید شد. این اثر با همکاری درخشان FIFA ساخته شده و به همین دلیل شاهد حضور ستارگان واقعی فوتبال در این فیلم سینمایی فوتبالی هستیم؛ ستارگانی مانند دیوید بکهام. قراردادی به مبلغ 50 میلیون دلار بین سازندگان این فیلم و کمپانی آدیداس بسته شد تا از تبلیغات این کمپانی در فیلم استفاده شود. این مبلغ بالاترین رقمی است که تا حالا بین یک برند معتبر و یک فیلم بسته شده است.

7. بهترین فیلم سینمایی فوتبالی Becoming Zlatan – ظهور زلاتان

بهترین فیلم های فوتبالی/بهترین فیلم سینمایی فوتبالی

 • سال ساخت: 2015
 • نمره در آی‌ام‌دی‌بی: 6.6
 • کارگردان: مگنوس گرتن
 • بازیگران: زلاتان ابراهیم اوویچ

از بهترین فیلم های فوتبالی مستند که می‌توان از آن یاد کرد، ظهور زلاتان است. این اثر از درباره بازیکن سوئدی آث.میلان است و به زندگی او می‌پردازد. دیدن زندگی بزرگان فوتبالی به طرفداران این ورزش بزرگ روحیه و انگیزه مضاعف می‌دهد. زلاتان در کنار مسی، رونالدو، لواندوفسکی و سوارز یکی از پنج بازیکنی است که بیش از 500 گل ملی و باشگاهی در کارنامه خود ثبت کرده است. تا به امروز 32 جام، در دستان زلاتان قرار گرفته اند.

8. فیلم Mean Machine – ماشین باهوش

برترین فیلمهای فوتبالی/فیلم های فوتبالی خنده دار

 • سال ساخت: 2005
 • نمره در آی‌ام‌دی‌بی: 6.5
 • کارگردان: بری اسکلنیک
 • بازیگران: وینی جونز، دیوید کلی، جیسون استاتهام، جیسون فلمینگ، امید جلیلی، رالف برون و رابی جی

فیلم مین ماشین با بازی بازیکن سابق فوتبال وینی جونز  یکی دیگر از بهترین فیلمهای ورزشی فوتبالی است. این فیلم اقتباسی از فیلم Longest Yard (سال تولید 1974) محسوب می‌شود. کاپیتان سابق تیم ملی انگلستان دنی میهان بعد از درگیری با پلیس در زندان به سر می‌برد. او که از رویاهای فوتبالی خودش دست نمی‌کشد، حالا در زندان سعی دارد گروهی از زندانیان را رهبری کند تا در مقابل نگهبانان زندان مسابقه دهند. این فیلم نیز از برترین فیلم های فوتبالی خنده دار است.

9. مستند Zidane: A 21st Century Portrait – زیدان، چهره قرن 21

لیست فیلم های سینمایی فوتبالی خارجی/برترین فیلمهای فوتبالی

 • سال ساخت: 2006
 • نمره در آی‌ام‌دی‌بی: 6.3
 • کارگردان: داگلاس گوردون و فیلیپ پارن
 • بازیگران: زین‌الدین زیدان
همچنین بخوانید :

یکی دیگر از بهترین فیلم های فوتبالی که به صورت مستند ساخته شده است، فیلم زیدان چهره قرن 21 است. این فیلم سینمایی فوتبالی مستندی درباره اسطوره فرانسوی فوتبال زین‌الدین زیدان است.

در این فیلم بیشتر روی زیدان در لالیگای اسپانیا و بازی بین رئال مادرید و ویارئال در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو در آوریل 2005 تمرکز شده است. این عنوان با استفاده از 17 دوربین که موقع بازی واقعی در کنار زمین فوتبال قرار داده شده بودند، ساخته شده است. دقایق آخر بازی زیدان به دلیل دعوا و جدال از زمین اخراج شد.

10. فیلم Gracie – گریسی

لیست فیلم های فوتبالی /لیست فیلم های سینمایی فوتبالی خارجی

 • سال ساخت: 2007
 • نمره در آی‌ام‌دی‌بی: 6.2
 • کارگردان: دیویس گوگنهایم
 • بازیگران: الیزابت شو، کارلی شرودر، درموت مالرونی، جسی لی سوفر، اندرو شو و ترور هاینس

فیلم سینمایی «گریسی» یک فیلم درام ورزشی است که داستان آن در سال 1978 در نیوجرسی آمریکا اتفاق می‌افتد؛ زمانی که بازی کردن زنان در یک تیم فوتبال اتفاقی نادر محسوب می‌شد. گریسی شخصیت اصلی فیلم با بازی کارلی شرودر با متقاعد کردن خانواده و مدرسه، اجازه پیدا می‌کند که در تیم اول فوتبال مدرسه که همه بازیکنان پسر هستند بازی کند. پس از کشمکش‌های فراوان او بالاخره روی نیمکت ذخیره می‌نشیند. وقتی که بازی به وقت اضافه کشیده می‌شود، او به زمین فرستاده می‌شود تا رویاهایش را به ثمر برساند.

داستان فیلم، که از بهترین فیلم های سینمایی فوتبالی است، تا حدی بر اساس تجربیات شخصی الیزابت شو یکی از بازیگران فیلم و همسر دیویس گوگنهایم (کارگردان فیلم) است.

11. فیلم Baggio: The Divine Ponytail – باجو: دم اسبی آسمانی

جدیدترین فیلم های سینمایی با موضوع فوتبال/فیلم های فوتبالی جدید

 • سال ساخت: 2021
 • نمره در آی‌ام‌دی‌بی: 6.1
 • کارگردان: لتیزیا لامارتایر
 • بازیگران: روبرتو باجو، پائولو مالدینی

یکی دیگر از جدیدترین فیلم های سینمایی با موضوع فوتبال که براساس زندگی بازیکن فوتبال روبرتو باجیو ساخته شده است، فیلم باجو: دم اسبی آسمانیست! این بازیکن ایتالیایی که به عنوان مرد سال اروپا انتخاب شد، بازیکنی خوش تکنیک و ماهر بود. او در پست های هافبک و مهاجم فعالیت می‌کرده و منش و رفتارش باعث انگیزه در طرفداران و سایر افراد می‌شد. باجو هم اکنون 55 سال دارد. این اثر از فیلم های فوتبالی جدید در سبک بیوگرافی است.

12. فیلم Goal II: Living the Dream – گل 2: زندگی در رویا

فیلم سینمایی فوتبالی/بهترین فیلم سینمایی فوتبالی

 • سال ساخت: 2007
 • نمره در آی‌ام‌دی‌بی: 5.9
 • کارگردان: ژاومه کویت-سرا
 • بازیگران: کونو بکر، آلساندرو نیوولا، آنا فریل، روتخر هاور، شان پرتوی، استیون دیلین، زین‌الدین زیدان، دیوید بکام و نیک کانن

فهرست فیلم های فوتبالی سینمایی را با یک فیلم فوتبالی خارجی به پایان می‌بریم. فیلم «گل 2» دو سال پس از قسمت اول آن ساخته شد. سانتیه‌گو مونز ستاره نیوکاسل در حال انتقال به تیم فوتبال رئال مادرید است. این انتقال او همراه با تغییرات زیادی است؛ تغییراتی مثل شهرت و پول فراوان که وفاداری او به خانواده و دوستانش را مورد آزمایش قرار می‌دهند.

همچنین بخوانید :

آخر فیلم هنگامی که رئال مادرید با آرسنال بازی دارد، هریس به جای سانتیه‌گو به زمین فرستاده می‌شود و باعث یک پنالتی به نفع آرسنال می‌شود. نیمه دوم بازی با حضور سانتیه‌گو انجام می‌شود و البته فیلم به اوج هیجان خود می‌رسد. جالب است بدانید دیوید بکهام در این قسمت نیز همچون قسمت اول حضور دارد.

سخن پایانی

در این مقاله 12 مورد از برترین فیلمهای فوتبالی را با هم بررسی کردیم؛ فیلم‌هایی که می‌توانند خود به تنهایی هیجان مسابقه فوتبال را منتقل کنند. بعد از تماشای آن‌ها متوجه می‌شویم که اسطوره‌‌هایی مثل پله، مارادونا و زیدان چگونه به اسطوره‌ای بی‌بدیل تبدیل شدند. بهترین فیلم فوتبالی که شما دیده‌اید کدام عنوان بوده است؟ در قسمت نظرات با ما همراه باشید.

منتخب کاربران

بی صدا- بهترین فیلم های فوتبالی تاریخ سینما ؛ از طعم یک رویا تا گل زندگی در رویا (2021)

لینک مطلب

دکمه بازگشت به بالا