فرهنگ و هنر

بی صدا- مهم‌ترین کتاب‌ها درباره حاج‌قاسم سلیمانی (2021)

بی صدا-                  مهم‌ترین کتاب‌ها درباره حاج‌قاسم سلیمانی       (2021)

بی صدا- مهم‌ترین کتاب‌ها درباره حاج‌قاسم سلیمانی (2021)

روزنامه همشهری: با انتشار خبر شهادت حاج قاسم سلیمانی، موجی از واکنش‌ها در شبکه‌های مجازی به راه افتاد و اقشار مختلف مردم در سوگ این قهرمان ملی تلاش کردند تا به‌نحوی تأثر و تألم خود را از این واقعه نشان دهند. نوشته‌های کوتاه و بلندی منتشر شد که هر یک جنبه‌ای از شخصیت و سیره این سردار دلیر را توصیف می‌کردند و از نقش بی‌بدیل او در حفظ امنیت کشور و منطقه می‌گفتند.

وجه مشترک اغلب این نوشته‌ها لحن احساسی و حماسی آن‌ها بود که طبیعتا هنگام مواجهه با چنین خسرانی انتظاری جز این هم نمی‌توان داشت؛ در واقع رسم وداع جز این نیست. اما برای آشنایی بیشتر با زندگی و زمانه حاج قاسم سلیمانی به چیزی بیشتر از یادداشت‌های کوتاه نیاز است و بی‌شک مطالعه کتاب‌هایی که درباره ایشان منتشر شده، یکی از بهترین راه‌ها به‌منظور شناخت عمیق حاج قاسم است. در ادامه نگاهی انداخته‌ایم به کتاب‌هایی که درباره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی منتشر شده است.

حاج قاسم

روایت‌هایی از سردار

«حاج قاسم؛ جستاری در خاطرات حاج قاسم سلیمانی» به کوشش علی اکبری‌مزدآبادی مجموعه‌ای از خاطرات حاج قاسم سلیمانی است که در قالب بخش‌های کوتاه با زبانی ساده و صمیمی به نگارش درآمده است. گردآورنده کتاب در توضیح کوتاهی در بخش «به جای مقدمه» چنین نوشته است: «با وجود اینکه «حاج قاسم سلیمانی» را باید رزمنده‌ای با سی و چند سال سابقه جبهه دانست، این کتاب بنا نداشته به جز خاطرات سال‌های دفاع‌مقدس، وارد مقطع دیگری از حیات جهادی ایشان شود. در این کتاب، تنها خاطرات و نکته‌هایی که از زبان خود ایشان بیان شده و سند آن‌ها در اختیار گردآورنده بوده است، گزینش و منتشر شده‌اند. بدیهی است که حجم بسیاری از این قبیل در دسترس نبود و از درج آن محروم بوده‌ایم.»

این کتاب را نشر یا زهرا (س) در سال ۱۳۹۴ منتشر کرده است.


سربازان سردار

روایت‌هایی از سردار

کتاب «سربازان سردار؛ شجاعت‌ها و رشادت‌های سردار حاج قاسم سلیمانی و شهدای مدافع حرم» کتابی ۱۷۶ صفحه‌ای است که مرتضی کرامتی گردآوری آن را بر عهده داشته است. فصل اول این کتاب به شخصیت سردار قاسم سلیمانی و تأثیر حضور او در مقام فرماندهی سپاه قدس پرداخته و بخش دوم آن نیز به روایت خاطراتی از شهدای مدافع حرم اختصاص دارد.

این کتاب در سال ۱۳۹۵ از سوی انتشارات ۳ نقطه منتشر شده است.


سردار همیشه قهرمان

روایت‌هایی از سردار

«سردار همیشه قهرمان»، تألیف مشترک صغری طاهرخانی و علی فصیحی، کتابی است که در آن ضمن ارائه زندگینامه سردار قاسم سلیمانی، نقش ایشان در مبارزه با داعش در عراق و در آزادسازی «جرف‌الضحر» بررسی و علل تحریم ایشان از سوی آمریکا مورد واکاوی قرار می‌گیرد. همچنین در کتاب به طرح ترور سردار سلیمانی از سوی پنتاگون نیز اشاره می‌شود.


توافق سلیمانی ـ پوتین

روایت‌هایی از سردار

«توافق سلیمانی ـ پوتین: امکا‌ن‌سنجی روابط راهبردی ایران و روسیه» نوشته شعیب بهمن کتابی ۲۰۰ صفحه‌ای است که به بررسی روابط ایران و روسیه و نقش حاج قاسم سلیمانی در مبارزه با تروریسم در خاورمیانه می‌پردازد.

ناشر این کتاب مؤسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور است و در قسمتی از «سخن ناشر» آمده: «به‌طور کلی بررسی روابط ایران و روسیه طی دهه‌های اخیر حکایت از آن دارد که هیچ رویدادی به اندازه توافق سردار قاسم سلیمانی به‌عنوان فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در تحول روابط دو کشور تأثیرگذار نبوده است؛ زیرا این توافق محرمانه، نه‌تن‌ها تأثیر مستقیمی بر بهبود روابط دو‌جانبه میان ایران و روسیه داشت، بلکه موجب بروز تغییرات مهمی در سطح منطقه خاورمیانه و روند‌های بین‌المللی نیز شد.»

این کتاب دارای ۴ فصل است و در سال ۱۳۹۶ منتشر شده است.


برادر قاسم

روایت‌هایی از سردار

«برادر قاسم: جستاری در اندیشه‌های راهبردی حاج قاسم سلیمانی در حوزه ولایت، انقلاب، دفاع‌مقدس، شهادت، مدافعان‌حرم، فرهنگ و هنر» کتابی ۲۸۳ صفحه‌ای است که ابوذر مهروان‌فر تألیف آن را برعهده داشته است. در پشت جلد این کتاب آمده است: «این لباسی که اکنون در تن من است همان لباس دیروز است، تنها بدون محاسن سفید که در قامت یک فرد ۲۱ ساله بدون هیچ لقب و پسوندی به جز برادر! من باز همان «برادر قاسم» دیروز هستم.» ناشر این کتاب انتشارات مهر امیرالمومنین (ع) است که در سال ۱۳۹۷ آن را منتشر کرده است.


ذوالفقار

روایت‌هایی از سردار

«ذوالفقار؛ برش‌هایی از خاطرات شفاهی حاج قاسم سلیمانی» کتابی ۲۴۶ صفحه‌ای به اهتمام علی اکبری‌مزدآبادی است که پیش‌تر کتاب حاج قاسم را تدوین کرده بود. در بند پایانی مقدمه این کتاب چنین نوشته شده: «کتابی که پیش‌رو دارید، بنا دارد با تکیه بر گفته‌های شخص سردار «حاج قاسم سلیمانی» (اعم از خاطرات و سخنرانی‌ها) خوانندگان خود را با برش‌هایی از نظام فکری و عقیدتی این فرمانده محبوب تاریخ ایران اسلامی آَشنا کند.

فرمانده‌ای که بی‌شک، دشمنان غیرایرانی‌اش، شناخت بهتری از قابلیت‌های مادی و معنوی او دارند. این کتاب که به مناسبت اعطای نشان «ذوالفقار» به این پاسدار پرآوازه تدوین و منتشر شده است، ادامه‌ای است بر کتاب «حاج قاسم» که چند سال قبل منتشر شد و مورد استقبال فراوان قرار گرفت.» همچنین، حدود ۱۰۰‌صفحه از این کتاب برای نخستین‌بار به انتشار تصاویر ناب و دیده‌نشده‌ای از سرلشکر سلیمانی اختصاص پیدا کرده است.

این کتاب را نشر یازهرا (س) در سال ۱۳۹۸ منتشر کرده است.

بی صدا- مهم‌ترین کتاب‌ها درباره حاج‌قاسم سلیمانی (2021)

لینک مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا