بیوگرافی

بی صدا- زهرا خواجوی در جمع ١٠٠ دروازه‌بان برتر دنیا (2021)

بی صدا- زهرا خواجوی در جمع ١٠٠ دروازه‌بان برتر دنیا (2021)

بی صدا- زهرا خواجوی در جمع ١٠٠ دروازه‌بان برتر دنیا (2021)

روزنامه شهروند: هفته پایانی نیم‌فصل اول لیگ برتر فوتبال زنان تحت‌تأثیر یک اتفاق ویژه قرار داشت. زهرا خواجوی، دروازه‌بان تیم وچان کردستان که تا پایان هفته دهم هیچ گلی دریافت نکرده بود و رکورد کلین‌شیت ٩٠٠دقیقه‌ای را از خود به جای گذاشته بود، تنها با بسته نگه‌داشتن دروازه خود به مدت ٤٠دقیقه می‌توانست رکورد جدیدی را در فوتبال ایران به ثبت برساند. با اینکه خیلی‌ها امیدوار بودند او با یک کلین‌شیت دیگر برای رسیدن به رکورد یک‌هزار دقیقه‌ای خیز بردارد، این دروازه‌بان ٢١ساله با وجود شکستن رکورد پیام نیازمند، با دریافت ٣ گل و شکست تیمش حسابی غافلگیر شد. با این حال همین رکورد ٩٥٣دقیقه‌ای او را در کنار بزرگان دروازه‌بانی جهان در تاریخ قرار داد.

عبور زهرا از پیام

با اینکه تا قبل از این هیچ رکوردی از تعداد دقایق بسته نگه‌داشتن دروازه توسط یک دروازه‌بان در لیگ زنان ثبت نشده بود، آمار خیره‌کننده زهرا خواجوی درون دروازه تیم وچان کردستان باعث شد تا او با دروازه‌بان‌های برتر لیگ‌برتر مردان مقایسه شود. در لیگ نوزدهم پیام نیازمند، دروازه‌بان سپاهان رکورد قبلی را که در اختیار سیدحسین حسینی بود، شکست و ٩٤٠دقیقه دروازه‌اش را بسته نگه داشت. زهرا خواجوی هم که در ١٠ بازی ابتدایی تیمش در لیگ زنان هیچ گلی دریافت نکرده بود، دیروز این فرصت را داشت تا در بازی آخر نیم‌فصل که از حساسیت بالایی هم برخوردار بود، این رکورد را جابه‌جا کند. با گذر از دقیقه ٤٠ بازی وچان کردستان و شهرداری بم، این خبر روی خروجی همه رسانه‌ها قرار گرفت که این دختر ٢١ساله رکورد جدیدی را در تعداد دقایق کلین‌شیت یک دروازه‌بان در ایران به ثبت رساند.

توقف در دقیقه ٩٥٣

رکورد زهرا جهانی شد

زهرا خواجوی که بعد از عبور از رکورد پیام نیازمند به سوی رکورد کلین‌شیت یک‌هزاردقیقه‌ای خیز برداشته بود، در دقیقه ٥٣ مسابقه دروازه خود را بازشده دید. این نقطه توقفی برای یک رکورد شگفت‌انگیز بود که می‌توانست چهار رقمی شود، اما نشد. این گلر ٢١ ساله نهاوندی که در این فصل عادت به گل‌نخوردن داشت، گویا بعد از شکستن طلسم دروازه‌اش حسابی به هم ریخت، چون او دوبار دیگر هم گل دریافت کرد تا تیمش درنهایت ٣ بر یک بازنده مسابقه شود و قهرمانی نیم‌فصل را از دست بدهد.

گلر ٢١ساله؛ بالاتر از بزرگان فوتبال ایران

شاید مقایسه درستی نباشد؛ اگر بخواهیم عملکرد یک دروازه‌بان در لیگ برتر زنان را با همتایان او در فوتبال مردان مقایسه کنیم؛ به‌ویژه اینکه زهرا خواجوی در سال٩٨ چنین رکوردی ثبت کرده و بزرگانی همچون عابدزاده و حجازی در سال‌های دور نام خود را در جدول دروازه‌بان‌هایی جا دادند که بیشترین دقایق کلین‌شیت متوالی را داشتند. با این حال از نظر آماری زهرا خواجوی فعلا صدرنشین دروازه‌بان‌های تاریخ ایران از نظر تعداد دقایق بسته نگه‌داشتن دروازه در بازی‌های باشگاهی به شمار می‌رود.

خواجوی در فهرست ١٠٠ دروازه‌بان برتر جهان

رکورد زهرا جهانی شد

شاید جالب باشد بدانید در تاریخ بازی‌های باشگاهی فوتبال در جهان، یک دروازه‌بان برزیلی به نام «مازاروپی» با ١٨١٦دقیقه بسته نگه‌داشتن دروازه به صورت متوالی صدرنشین این جدول به شمار می‌رود. او از هجدهم می‌١٩٧٧ تا هفتم سپتامبر ١٩٧٨ به مدت ١٨١٦دقیقه متوالی دروازه‌اش را در تیم‌های واسکودوگاما و ریودوژانیروی برزیل حفظ کرد تا صاحب معتبرترین رکورد در این عرصه شود.

از دروازه‌بان‌های شاخص حاضر در فهرستی که از رکوردداران کلین‌شیت در بازی‌های باشگاهی تاریخ جهان منتشر شده، می‌توان به «ادوین فان درسار» هلندی و «دینوزوف» ایتالیایی اشاره کرد. فان درسار در سال ٢٠٠٨ و زمانی که وظیفه حراست از دروازه منچستریونایتد را برعهده داشت، توانست رکورد ١٣٠٢دقیقه‌ای را به نام خود ثبت کند تا در رده ششم فهرست برترین‌ها قرار بگیرد.

قبل از این در رده‌بندی جهانی که از سوی سایت تاریخ و آمار فدراسیون فوتبال جهان اعلام شده بود، بهرام مودت با ٨٤٤دقیقه در رده ١١٩ جهان جای گرفته بود. حالا زهرا خواجوی با این رکورد ٩٥٣دقیقه‌ای می‌تواند جزو ١٠٠ دروازه‌بان برتر تاریخ فوتبال جای بگیرد؛ البته شاید اگر این رده‌بندی در فوتبال زنان هم وجود داشته باشد، او قطعا رتبه‌ای شگفت‌انگیز در تاریخ فوتبال زنان جهان به دست می‌آورد. به هرحال همین قرارگرفتن نام دختر ٢١ساله فوتبال ایران در میان بزرگ‌ترین دروازه‌بان‌های تاریخ جهان قطعا افتخار بزرگی برای او و فوتبال ایران خواهد بود.

بی صدا- زهرا خواجوی در جمع ١٠٠ دروازه‌بان برتر دنیا (2021)

لینک مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا